Электр жабдығы - электр энергиясын өндіруге, бөлуге, түрлендіруге, беруге немесе тұтынуға арналған электр техникалық құрылғылар мен бұйымдардың жиынтығы.
Электр станциясы - өнеркәсiптiк кәсiпорын немесе бастапқы энергияның түрлi нысандарынан электр энергиясын өндiруге арналған жабдықтар жиынтығы.

Соңғы өлшем бойынша электр станциялары:
  • жылу;
  • атом;
  • гидроэлектр станциялары.
Электр станциялары да бар, олар:
  • бастапқы энергия ретінде Жердің тереңдігінен жылу - геотермальды электр станциялары;
  • күн энергиясы (күн электр станциялары);
  • желдің кинетикалық энергиясы (жел энергиясы);
  • толқындардың, теңіздер мен мұхиттар толқындарының (толқындардың) энергиясы.
Электр станцияларының негізгі жабдықтары
Жалпы алғанда, электр станциясы - күрделі жабдықтары бар ғимараттар мен құрылыстар кешенінен тұратын аралас кәсіпорын.
Станцияның құрамына кiретiн кейбiр агрегаттар мен қондырғылар тiкелей ашық аспан астында, белгiлi бiр қоршалған және қорғалатын аумақта орналастырылуы мүмкiн. Мысалы, жел генераторлары, жел электр станциялары.

Электр станциялары типіне байланысты:
  • генераторлармен;
  • турбиналармен;
  • қазандықтармен;
  • трансформаторлармен;
  • тарату құрылғыларымен;
  • қозғалтқыштармен;
  • электр беру желілерімен;
  • ажыратқыштармен, ажыратқыштармен;
  • компенсаторлармен, автоматика және қорғау құралдарымен.
Электр станцияларының жабдықтары

Электр генераторы - электр станцияларында қозғалыстың механикалық энергиясын электр тогының энергиясына айналдыру үшін электромагниттік индукция қағидатын пайдалана отырып қолданылатын электр машинасы.
Генераторға арналған механикалық энергия көзінің рөлін бу турбинасы, іштен жану қозғалтқышы, доңғалақты немесе адамның бұлшық ет күшін айналдыратын жел немесе су ағыны атқара алады.

Компенсатор - реактивті қуатты генерациялауға арналған машина. Ол электр жүйесінде сумен жабдықтау жүйесінде су мұнарасы рөлін атқарады.
Яғни, ток шамасына байланысты компенсатор желіге қуат бере алады немесе оны сол жерден ала алады.

Трансформатор - электр тогының параметрлерін түрлендіруге арналған құрылғы. Электр беру желілерінде, тарату аспаптарында кеңінен қолданылады.
Көбінесе үш фазалы, сирек - бір фазалы трансформаторлар. Күштік трансформаторлар электр қосалқы станцияларында пайдаланылады.

"Электр станцияларының электр жабдықтары" кабинеті 1.Жалпы ауданы-77,22квм
2.Студенттер парталары-13